Hvem kan rekvirere?

  • Påvisning med nymerking av eksisterende grenser kan rekvireres av hjemmelshaver, fester, advokater, kommune, fylkeskommune, stat eller andre som har fullmakt jf. matrikkeloven § 17.
  • I de tilfellene hvor det er et firma som er eier av eiendommen, må signatur samsvare med firmaattest.

Rekvisisjonen skal inneholde

  • På rekvisisjonsskjemaet krysses det av for "Nymerking av eksisterende grensepunkt tidligere fastsatt i oppmålingsforretning / tilsvarende forretning (jr. Matrikkellova § 35) "
  • Kart der det tydelig fremgår hvilke punkt som skal nymerkes, eller kopi av målebrev/dokument der punkt som skal nymerkes er markert.

Saksgang

  • Etter at kommunen har mottatt rekvisisjonen, blir varsel om tidspunkt for oppmålingsforretning sendt til rekvirent og naboer til den aktuelle grensestrekningen.
  • Partene varsles senest 2 uker i forkant hvis ikke annet er avtalt (jf. matrikkelforskriften § 37).
  • Dersom noen skal møte i stedet for de som er innkalt, må disse ha skriftlig fullmakt.
  • Det vises til bestemmelsene i matrikkelforskriftens § 36, klarlegging av eksisterende grense.
  • Under oppmålingsforretningen påviser landmåler de grensepunkter som i følge rekvisisjonene skal påvises og nymerkes.
  • Nye grensemerker blir eventuelt satt ned og målt.
  • Det skal føres protokoll over hva som er klarlagt og avtalt ved forretningen.

Matrikkelbrev

  • Etter at oppmålingsforretningen er avholdtvil det bli utarbeidet matrikkelbrev for eiendommen som har fått klarlagt sine grenser.
  • Dette sendes rekvirentene og partene 3 ukers klagefrist fra man har mottatt matrikkelbrevet.