Hvordan få tjenesten

  1. Foresatte (ev. i samarbeid med barnehagen) sender en henvisning til Pedagogisk-psykologisk tjenestekontor (PPT) med bakgrunn i barnets behov.
  2. PPT vurderer i den sakkyndige vurderingen om barnet har behov for spesialpedagogisk hjelp eller ikke.
  3. Kommunen fatter deretter enkeltvedtak, som beskriver den spesialpedagogiske hjelpen barnet skal få (etter samtykke fra foresatte).

Søknadsfrist

Det er ingen søknadsfrist. Du kan søke om spesialpedagogisk hjelp hele året.

Hva koster det?

Tilbudet er gratis for familien.

Spesialpedagogisk hjelp - rettigheter

Barn i barnehagealder med særskilte behov, kan ha rett til hjelp etter Barnehageloven § 19 a.

Foresatte kan henvise til PPT og be om å få en sakkyndig vurdering, dersom barnet trenger hjelp, støtte og tilrettelegging. Retten til spesialpedagogisk hjelp gjelder uavhengig av om barnet går i barnehage eller ikke. Dersom barnet går i barnehage bør søknaden fylles ut i samarbeid med barnehagen.

Det kan henvises for vurdering av spesialpedagogisk hjelp hele året.

Les mer om spesialpedagogisk hjelp og tilrettelegging:

Pedagogisk støtte i barnehagen

Barn med nedsatt funksjonsevne og barn i en vanskelig livssituasjon skal få et godt og tilrettelagt tilbud. Barn under opplæringspliktig alder som har særlig behov for spesialpedagogisk hjelp, har rett til slik hjelp etter Barnehagelovens § 19 a. 

I de aller fleste tilfeller vil det ordinære barnehagetilbudet være godt nok til å imøtekomme barnas individuelle behov, men i noen tilfeller kan det være nødvendig med et styrket barnehagetilbud.

Kommunen har ansvar for å fatte vedtak om spesialpedagogisk hjelp etter Barnehagelovens § 19 a, og å sette i verk disse vedtakene.

Barn med nedsatt funksjonsevne kan også trenge særskilt tilrettelegging av fysiske og personalmessige forhold i barnehagen. Kommunen vurderer søknadene om ekstra tilskudd og tildeler tilskuddet til barnehagene. Tilskuddet kan nyttes til å styrke bemanningen, redusere barnegruppens størrelse, dekke særskilt materiell, osv.

Klage

Foresatte kan klage på enkeltvedtak om spesialpedagogisk hjelp. Dersom vedtaket opprettholdes, sendes saken til Fylkesmannen i Agder for endelig behandling.